Пішохідна екскурсія історичними місцями «Брянки» і Чечелівки

23 жовтня 2018 року з метою ознайомлення студентів університету з історією м. Дніпро і району, в якому розташований Дніпровський гуманітарний університет, кафедрою готельно-ресторанного бізнесу була організована і проведена пішохідна екскурсія історичними місцями «Брянки» і Чечелівки.
 
Стара повсякденна назва цього району – Брянка. Це була західна околиця Катеринослава – «колонія» Брянського металургійного заводу (нинішньої «Петровки»), будівництво якого розпочалося в 1885 р., і в 1887 р. в експлуатацію була введена перша доменна піч.
 
Поступово поряд з Брянським заводом, на захід від Чечелівки, виникло селище, назване «Брянська колонія» (слово «колонія» у той час означало «поселення»). Брянська «колонія» стала західним продовженням вулиці 1-а Чечелівка (просп. Калініна, просп. Нігояна). Тут були дирекція заводу, дома для інженерно-технічних фахівців, житлові приміщення для робочих і об’єкти дозвілля. До нинішніх днів збереглася і будівля «Брянської школи», яка є пам’ятником архітектури і служить за колишнім призначенням, – це школа № 36.
На початку ХХ століття між Брянською колонією і робочою слободою Чечелівка виникла Брянська площа, а біля неї був розбитий Сокольнічеський сад і побудовано дерев’яний театр. В 1920-1930-х рр. на місці колишньої Брянської площі побудували Палац праці, або Палац культури металургів Півдня (пізніше імені Ілліча). У 1905 р. на території, де 1-а Чечелівка виходила на Брянську площу (кут просп. Нігояна (Калініна) і вул. Орловської), стояли барикади і проходили революційні бої.
 
Відомим пам’ятником архітектури «Брянки» є Ніколаївська церква, побудована в 1915 р. і освячена в тому ж році «во ім’я св. Ніколая Мірлікийського» за участю імператора Ніколая II. Пізніше, у 1988 р. в цієї церкві відкрився Будинок органної і камерної музики, який функціонує і в даний час, а Дніпропетровський орган занесений в каталоги ЮНЕСКО.
 
Студенти факультету туризму і готельно-ресторанної справи з цікавістю вивчали історію свого міста і району, збирали і готували матеріали для проведення екскурсії. Заходи щодо організації екскурсії, збору матеріалів і формування екскурсійного маршруту проходили під керівництвом завідувача кафедрою готельно-ресторанного бізнесу Юдіної О. І. і куратором групи Гаєвої О. В. Активну участь в проведенні екскурсії взяли студенти групи Т-17-1 Дубова А., а також груп ГР-18-1 і ГР-18-2 – Височина Ю., Неклеса К. Шмалій Д., Чебан К., Тамарова К., Агиян А., Тищенко Л., Яременко А. Вони підготували доповіді про визначні пам’ятки та історію Брянської і Чечелівської слободи, зокрема розповіли учасникам екскурсії про відомого німецького аптекаря і будівлю аптеки, що зберігалася до наших днів, а також про будівництво в Брянській колонії «Палацу профілактики» – медичної установи для робочих, де в 1930-і рр. добудували і розширили містечко 2-ої клінічної лікарні для робочих, потім декілька корпусів індустріального технікуму.
 
Крім того, студенти університету, виступаючі в ролі екскурсоводів, довели інформацію про історію прокладки Єкатерининської залізниці (1884 р.) і трамвайних ліній в цьому районі (1932-1937 рр.), будівництва залізничного вокзалу, Амурського моста і метрополітену. А також розповіли про легенди «Брянки», відомих осіб, які брали участь в історичних подіях, що розгорталися в цих місцях.
«Золоте століття» Брянської і Чечелівської слободи припало на першу половину ХХ століття, цей район характеризували як зразкове «західноєвропейське невелике містечко». І до теперішнього часу в околицях гуманітарного університету збереглися вулиці з одно- і двоповерховими забудовами кінця ХIХ – початку XX ст., які нагадують про минулі події.
 
Під час проведення екскурсії студенти університету ознайомилися з історичними місцями, що оточують університет, пам’ятниками міста, дізналися про значущі події минулого. Вони з цікавістю обмінювалися думками і спілкувалися в невимушеній обстановці.


Цей запис був опублікований в Про участь у заходах, Цікаві матеріали. Закладка Постійне посилання.
Кількість переглядів: 267

Коментарі закриті.